Angela Merkel – “Kancelarja e përjetshme” e Gjermanisë, 15 vjet në krye të fuqisë së lartë ekonomike të Evropës

“Kancelarja e përjetshme” e Gjermanisë, Angela Merkel shënoi 15 vjet në krye të fuqisë së lartë ekonomike të Evropes me popullaritetin e saj të paprekur dhe besimin e publikut në udhëheqjen e saj duke arritur lartësi të reja, transmeton “Kosovo Insights”.

Merkel, 66 vjeçare, ka thënë se do të largohet nga posti i kancelares kur mandati i saj aktual të mbarojë në 2021 me planet për të lënë politikën krejtësisht.

Ndërsa përfundon mandatin e saj të katërt, ajo do të lidhë rekordin e Helmut Kohl për udhëheqësin më jetëgjatë të pasluftës, duke lënë një brez të tërë të të rinjve gjermanë pa kujtuar ndonjë kancelar tjetër.

Thirrjet që ajo të qëndrojë për një mandat tjetër tani mund të dëgjohen, megjithatë, të nxitura nga besimi i lindur nga trajtimi i saj i vazhdueshëm i shpërthimit Covid-19 në Gjermani, ku nivelet e infeksionit dhe vdekjet kanë mbetur më të ulëta se ato të shumicës së partnerëve evropianë.

Shumica dërrmuese e gjermanëve thonë se ata i besojnë strategjisë së saj “çekiç dhe kërcim” të kufizimeve më të forta dhe më të lirshme bazuar në rritjen ose rënien e niveleve të infeksionit, një vendim që ajo e ka quajtur “ndër vendimet më të vështira të kohës sime në detyrë”.

Kancelarja gjermane Angela Merkel shënon 15 vjet në krye të fuqisë së lartë ekonomike të Evropës

Kundërpeshë politike

Për shumë Merkel ka shërbyer si një kundërpeshë e mirëpritur për disa autoritarë dhe populistë të guximshëm të politikës globale – nga Jair Bolsonaro i Brazilit te Presidenti i SHBA Donald Trump deri te Vladimir Putin në Rusi – dhe shumë e kanë parë atë si të vërtetën ” udhëheqësi i botës së lirë “gjatë epokës Trump.

Një sondazh i Qendrës Kërkimore Pew muajin e kaluar tregoi shumicë të madhe në shumicën e vendeve perëndimore që kishin “besim te Merkel për të bërë gjënë e duhur në lidhje me çështjet botërore”.

Me krizën e koronavirusit që po ndizet në të gjithë botën, pandemia ka luajtur në pikat e saj të forta si menaxhere e krizave me drejtimin e zgjidhjeve të bazuara në shkencë. Një kimiste kuantike e stërvitur e ngritur pas Perdes së Hekurt, Merkel ka qenë prej kohësh në sinkron me elektoratin e saj neveritës ndaj ndryshimeve si një garantuese e stabilitetit dhe prosperitetit.

Zhvendosjet kryesore të politikës së saj kanë pasqyruar dëshirat e një shoqërie në ndryshim – midis tyre duke hequr gradualisht energjinë bërthamore pas katastrofës 2011 Fukushima – dhe e zhvendosën partinë e saj CDU në qendrën politike.

Masa e guximshme e Merkelit për vitin 2015 për të mbajtur kufijtë gjermanë të hapur për më shumë se 1 milion azilkërkues dukej e vendosur të përcaktonte trashëgiminë e saj. Kantautori Wolf Biermann tha se Merkel “i tregoi botës fytyrën miqësore të racionalitetit njerëzor” kur ajo zgjodhi të mos përdorte “tela me gjemba, shkopinj, topa uji, mitraloza dhe tanke për të dëbuar mijëra refugjatë të dëshpëruar në kufirin gjerman”.

Ndërsa shumë gjermanë ishin në bord me këtë lëvizje, frika e një fluksi imigracioni inkurajoi gjithashtu një parti të re të ekstremit të djathtë, Alternativa për Gjermaninë (AfD), e cila ka përmbysur politikën kombëtare.

Liderët evropianë të vijës së ashpër siç është Viktor Orban i Hungarisë, e akuzoi atë për “imperializëm moral” me qëndrimin e saj mikpritës, transmeton “Kosovo Insights”.

Dhe pesë vjet më vonë, Bashkimi Evropian nuk duket më pranë një politike të unifikuar mbi migracionin.

Nga kriza në krizë

Revista Time e quajti Merkel “Personin e vitit” në 2015, duke e quajtur atë “udhëheqësja më e fuqishme e Evropës” pasi ndihmoi drejtimin e Evropës përmes falimentimit grek në krizën e refugjatëve në përgjigjen e sulmeve të nëntorit në Paris. “Jo një herë ose dy herë, por tre herë këtë vit ka pasur arsye për të pyetur nëse Evropa mund të vazhdojë të ekzistojë, jo nga ana kulturore apo gjeografike, por si një eksperiment historik në shtetin ambicioz”, shkruajti revista. “… Sa herë që Merkel ndërhynte.”

Gjatë krizës së zonës euro, Berlini mbështeti shkurtimet e shpenzimeve në këmbim të kredive ndërkombëtare të shpëtimit për vendet e bllokuara nga borxhet. Por protestuesit e zemëruar e quajtën atë “mbretëresha e kursimit” të Evropës dhe e karikaturuan atë me rrobat naziste.

Gruaja e njohur dikur si “kancelarja e klimës” për nxitjen e energjisë së rinovueshme tani përballet me një lëvizje masive të votuesve të rinj që e presin atë për t’u siguruar që Gjermania të përmbushë angazhimet e saj për klimën.

Merkel, tani udhëheqësja më e vjetër e BE dhe G7, filloi si bashkëkohëse e George W. Bush, Tony Blair dhe Jacques Chirac kur ajo u bë kancelarja më e re e Gjermanisë – dhe e para femër – në 2005.

Merkel mbajti emrin e burrit të saj të parë, me të cilin u martua në 1977 dhe u divorcua pesë vjet më vonë.

“Trashëgimia ime më formoi, për shembull, dëshirën për liri gjatë jetës sime në RDGJ,” tha ajo në 30 vjetorin e ribashkimit.

Pas rënies së Murit të Berlinit, Merkel, e cila po punonte në një laborator kimie, u bashkua me një grup pro-demokracisë që do të bashkohej me Demokratët e Krishterë të Kohl. Protestanti nga Lindja do të zgjidhej më vonë drejtues i një partie deri në atë kohë i dominuar nga patriarkët Katolikë Perëndimorë.

Tani, në kohë të trazuara krizash të shumta globale, periudha pas Merkel duket e pasigurt. Një betejë e lidershipit është zvarritur për muaj të tërë, e zgjatur nga shpërthimi i koronavirusit, me rezultatin e së ardhmes politike të Gjermanisë ende shumë të paparashikueshme.//Kosovo Insights