Bota po hynë në “fazë të re dhe të rrezikshme” të Covid-19 përderisa pandemia shpejtohet, paralajmëron shefi i WHO

Bota po hynë në fazë të re dhe të rrezikshme të Covid-19 përderisa pandemia shpejtohet, paralajmëron shefi i WHO

Pandemia e vazhdueshme Covid-19 nuk ka të ndalur dhe në të vërtetë ka hyrë në një fazë “të re dhe të rrezikshme“, tha shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (WHO), duke paralajmëruar se virusi vrasës po “përhapet shpejt”.

Duke folur në një konferencë për shtyp përmes lidhjes video të Premten, Drejtori i Përgjithshëm i WHO-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se njerëzimi tani po përballet me një fazë të re të pandemisë që ka pllakosur vendet përreth globit për disa muaj.

Bota është në një fazë të re dhe të rrezikshme. Shumë njerëz janë ngopur me të qenit në shtëpi … por virusi ende po përhapet shpejt.

Në nivel global, Covid-19 ka infektuar më shumë se 8.6 milion njerëz, dhe mbi 450,000 kanë vdekur nga sëmundja. Rreth 4.5 milion pacientë Covid-19 janë shëruar me sukses nga sëmundja.

Numri në rënie i çështjeve të reja të konfirmuara kanë bërë që shumë vende të heqin pjesërisht masat e tyre të rrepta të bllokimit, të mbajtura në vend për javë me radhë në përpjekje për të frenuar përhapjen. Shumë kufizime dhe udhëzime të tjera, të tilla si veshja me maska ​​për fytyrën dhe respektimi i rregullave të distancës sociale, mbeten në vend për shumë njerëz.

Ditët e fundit, SH.B.A. – vendi më i prekur nga sëmundja më e keqe nga shpërthimi i Virusit – ka regjistruar ngritje të rëja te Covid-19 në disa shtete. Një rritje e madhe e rasteve bëri që Kalifornia dhe Oregon të zbatojnë rregulla të detyrueshme për maskën e fytyrës për vendet publike. Lëvizje të ngjashme janë duke u konsideruar në Karolinën e Veriut dhe Arizona.

Kryetari i Shkupit rezulton pozitiv me COVID-19