Fitore Pacolli: Sot, u shemb trashëgimia e historia e Tiranës

Deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli, ka reaguar përmes një statusi në facebook të postuar së bashku me një foto të shembjes së Teatrit Kombëtar në Tiranë ku thotë se

” Sot, u shemb trashëgimia e historia e Tiranës”.

Pacolli e kritikon ashpër shembjen e Teatrit dhe rolin e Erion Veliajt për këtë, ajo shtoi se intervenimet e fasadat shumë ngjyrëshe mund ta bëjnë të duket bukur, por nuk e bëjnë dot Tiranën qytet më evropian. As reklamat e videot e përditshme të Erionit që projektojnë një imazh të qytetit “evropian”, që në fakt duken si lodra të plastikës të prodhuara në Republikën e Kinës, nuk i shtojnë ndonjë vlerë kulturore qytetit..

Shkrimi i plotë i deputetes nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli: