Flet dëshmitari që pa sulmin terrorist në Vienë nga afër

Në sulmin terrorist, të cilësuar nga autoritetet austriake, me motive islamike, kanë vdekur katër persona. Një nga sulmuesit është vrarë, e sipas mediave në Austri, është shqiptar i Maqedonisë Veriore. Të tjerët janë në kërkim. Në këtë artikull gjeni raportimet e fundit mbi sulmin në Vjenë.

Bota është tronditur të hënën mbrëma nga një sulm terrorist në disa qendra të Vjenës, kryeqytetit të Austrisë e një prej kryeqendrave kulturore të Evropës.

Katër qytetarë kanë vdekur, dy burra dhe dy gra tashmë kanë vdekur. Përvec tyre është vrarë edhe një nga sulmuesit, për të cilin mediat austriake raportuan se është shtetas i Maqedonisë Veriore, me prejardhje shqiptare. Tashmë është publikuar edhe identiteti i tij. Kujtim Fejzullai raportohet se ishte 20-vjeçar. Ai është përshkruar nga autoritetet austriake si person i radikalizuar dhe terrorist islamik.

 

Një qytetar i cili ka qenë në vendngjarje në momentin kritik, ka rrëfyer se si ka ndodhur ngjarja, në Vienë.

Derisa ai po bëhej gati të mbyllte lokalin e tij në qendër të qytetit, pasi nga dita e mërkurë, Viena do të izolohej për shkak të shtimit të rasteve pozitive me COVID-19.

“Papritmas pati të shtëna, në fillim 20, pastaj tetë dhe pastaj përsëri 20”, ka deklaruar dëshmitari.

“Kush në Vjenë mendon për një sulm? Dhe policia nuk ka qenë atje për një kohë të gjatë, ”tha ai.

Vetëm kur e pa të dyshuarin të vdekur në tokë, ai e dinte se çfarë kishte ndodhur.

Gjatë kësaj kohe, dëshmitari ka vërejtur vetëm një nga sulmuesit.

“Ai zbriti në Schwedenplatz dhe pastaj u ngrit përsëri”, tha dëshmitari.

Sulmuesi u qëllua më pas nga policia afër Ruprechtskirche.

Siç shpjegoi të martën eksperti dhe shkencëtari politik i Lindjes së Mesme Thomas Schmidinger, ai gjithashtu mund të jetë thjesht një sulm i kryer nën “etiketën IS”, dmth në emër të Shtetit Islamik, nga një autor i vetëm që organizoi dhe kreu sulmin vetë . Për shembull, armatimi tregon se vrasësi ishte i armatosur me një pushkë që mund të merrej ilegalisht në Vjenë.//KosovoInsights