Kërkohet: Bashkëpunimi BE-Sh.B.A për Kosovën

"SHBA lufton; OKB po negocion; dhe BE paguan", sipas një zyrtari të OKB.

Ndarja e barrës ndërkombëtare funksionoi në Kosovë derisa administrata Trump njoftoi se do të sillte presidentët e Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë për bisedime në 27 qershor.

Njoftimi la në errësirë ​​Miroslav Lajcak, të dërguarin special të BE për Ballkanin Perëndimor. Jo vetëm që iniciativa amerikane ka pak shanse për sukses. Ajo rrezikon të dëmtojë më tej marrëdhëniet transatlantike.

Që nga aksioni i Natos në Mars 1999, Kosova ka qenë një laborator për bashkëpunim ndërkombëtar.

“Historia po na shikon”, tha sekretarja së shtetit të SHBA Madeleine Albright ministrave të jashtëm evropian në një takim në Londër. “Në këtë dhomë paraardhësit tanë vonohen pasi Bosnja u dogj, dhe historia nuk do të jetë e mirë për ne nëse bëjmë të njëjtën gjë.”

Udhëhequr nga Uashingtoni, Këshilli i Atlantikut të Veriut votoi njëzëri për të autorizuar veprime ushtarake për të parandaluar spastrimin etnik të Serbisë të shqiptarëve të Kosovës.

Në qershor 1999, pas luftës, Këshilli i Sigurimit i KB votoi 14 me 0 për të miratuar rezolutën 1244, e cila vendosi një prani ndërkombëtare civile dhe sigurie për të lehtësuar tranzicionin politik të Kosovës.

Asambleja e Përgjithshme e KB bëri thirrje për një dialog midis Kosovës dhe Serbisë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës në 2008. Me mbështetjen e SHBA, bisedimet e lehtësuara nga BE çuan në 33 marrëveshje.

Sidoqoftë, implementimi ka rënë.

Megjithëse Kosova është njohur nga 111 vende, Serbia filloi një fushatë sistematike dhe tinëzare për të bllokuar Kosovën nga fitimi i një njohje më të madhe globale.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi paraqiti një propozim për të zgjidhur ngecjen me Serbinë duke rregulluar kufijtë, duke mashtruar më tej ujërat.

SHBA ishte zakonisht një mbrojtës i fortë i pavarësisë, sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës.

Sidoqoftë, administrata Trump deklaroi përkrahjen e saj për çfarëdo marrëveshje u arrit nga Kosova dhe Serbia – edhe nëse marrëveshja përfshinte ndarjen.

Tweet-in e Grenell

Më 16 qershor, Mirosllav Lajçak, i dërguari i posaçëm i BE për Dialogun Kosova-Serbi, paraqitet në aeroportin në Cyrih gjatë rrugës për në Kosovë, kur ai mori një tweet nga kërkesa e Trump, Richard Grenell, duke njoftuar se Thaçi dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuciq do të takohtë në Shtëpinë e Bardhë më 27 qershor.

Megjithëse Grenell tha se bisedimet do të përqendrohemi në mbrojtjet ekonomike, shumë dyshojnë se axhenda e vërtetë është ndarja.

Shërbimet e plotësuara e mbante Lajçakun në errësirë, Grenell me vonesë zbuloi se Thaçi dhe Vuçiç do të takoheshin në Paris në mes të korrikut.

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel po planifikojnë të marrin pjesë.

Grenell ka një fokus për të fituar.

Ai dëshiron një gjëje për të djegur kredencialet e politikës e mbrojtjes së Trumpit për zgjedhje të SH.B.A.-në në nëntor 2020.

Qasja e tij është e gabuar dhe shikuese e shkurtër. Ndarja rrezikon rinovimin e dhunës. Do të rezultonte në një shkëmbim të popullatës që do të destabilizonte Kosovën, si dhe shtete të tjera të brishta multietnike në Ballkanin Perëndimor.

Unë gjithmonë kam mbrojtur angazhim të fuqishëm dhe konstruktiv të SH.B.A. në Ballkanin Perëndimor. Ndërmjetësimi parimor i SHBA mund të lehtësojë një marrëveshje historike midis Kosovës dhe Serbisë, bazuar në njohjen e Serbisë për pavarësinë e Kosovës brenda kufijve të saj aktual.

Njohja e ndërsjelltë do të ishte një fitore, duke rezultuar në anëtarësimin eventual në BE për të dy vendet.

Pjesëmarrja e SHBA në dialogun Kosovë-Serbi është thelbësore për të arritur një marrëveshje.

Presidenti Marrti Ahtisaari vendosi formatin e Vjenës gjatë negociatave të sponsorizuara nga KB për pavarësinë e Kosovës.

SH.B.A., Evropa dhe aktorët e tjerë ndërkombëtarë ende ndajnë përgjegjësinë për të bërë një marrëveshje midis Kosovës dhe Serbisë dhe duhet të punojnë së bashku për këtë qëllim.

Një marrëveshje kërkon bashkëpunim të ngushtë SHBA-BE – diplomatikisht, ekonomikisht dhe për çështje të sigurisë. SH.B.A ka ndikim dhe mund t’i bëjë presion palëve. BE mund të ofrojë një dividend të paqes për t’i stimuluar ato, dhe Kosova do të bëhet anëtare e KB.

Shanset për një marrëveshje janë zvogëluar qëkur Grenell hodhi Lajcak nën autobus.

Thaçi dhe Grenell janë qartë në të njëjtën faqe. Thaçi mbështet një rol të zgjeruar për administratën Trump. “Kosova gjithmonë ka besuar në Sh.B.A dhe ka dalë fitimtar,” pohon Thaçi. “Këtë herë SH.B.A. ka marrë rolin udhëheqës, të cilin e mirëpresim”.

Asnjë marrëveshje nuk është më e mirë se një marrëveshje e keqe.

Ndarja do të nxirrte një bollëk të problemeve, përfshirë transferimin e popullatës dhe mundësinë e rinovimit të dhunës etnike.

Për më tepër, ndarja përfaqëson përmbushjen e projektit të Millosheviçit për krijimin e shteteve etnikisht të pastra në Ballkan. Do të mundësonte që Serbia të arrijë në tryezën e bisedimeve atë që nuk mund të arrinte në fushën e betejës.

Në vitet 1990, Millosheviçi nxori virusin e nacionalizmit etnik, i cili çoi në kolapsin e Jugosllavisë, vdekjen e më shumë se 100,000 njerëzve dhe zhvendosjen e miliona njerëzve. Sot, Evropa përballet me një valë të dytë.

Trump mund të ketë afinitet me autokratë të fortë. Sidoqoftë, as interesat amerikane dhe as evropiane nuk janë shërbyer përmes intolerancës që mund të përkeqësojnë një avari të mëtejshëm të bashkëpunimit transatlantik.

David L. Phillips është drejtor i programit ndërtimin në terren dhe të drejtat e njeriut në Institutin e Universitetit Columbia për Studimin e të Drejtave të Njeriut. Ai shërbeu si këshilltar i vjetër i departamentit të shtetit nën presidentët Klinton, Bush dhe Obama. Ai është autor i Liblirimit të Kosovës: Diplomacisë shtrënguese dhe Ndërhyrjes së Sh.B.A.