Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të bojkotojnë mallrat franceze

President of Turkey, Recep Tayyip Erdogan gestures as he gives a press conference after the cabinet meeting at the Presidential Complex in Ankara, Turkey, on September 21, 2020. (Photo by Adem ALTAN / AFP)

Në një fjalim në televizion, Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të bojkotojnë mallrat franceze, me këtë rast ai u bëri thirrje udhëheqësve botërorë të mbrojnë myslimanet “nëse ka shtypje ndaj myslimaneve në Francë”.

Erdogan ka kritikuar me zemërim homologun e tij francez Emmanuel Macron për zotimin për të mbrojtur vlerat laike.

Kjo vjen pasi një mësuesi francez u hoq koka nga një nxënës mysliman për shfaqjen e karikaturave të Profetit Muhamed në klasë.

Franca “nuk do të heqë dorë nga karikaturat”, tha Presidenti Macron në fillim të kësaj jave.

Paraqitjet e Profetit Muhamed konsiderohen gjerësisht si tabu në Islam dhe janë fyese për myslimanët.

Mes përkeqësimit të lidhjeve gjatë fundjavës, Erdogan tha se Macron kishte nevojë për një kontroll të shëndetit mendor për shkak të shprehurit me aq shumë presion mbi këtë çështje.//KosovoInsights