Serbi – Masat për koronavirusin do hiqen për t’i hapur rrugë zgjedhjeve

Serbia po planifikon të heqë kufizimet për koronavirusin këtë javë pas një ngadalësimi të konsiderueshëm të numrit të infeksioneve të reja, tha presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç të dielën.

Presidenti serb Vuçiç tha para stacionit privat TV Pink Pink se një propozim i nënshkruar nga vetë ai dhe kryeministrja Ana Brnabic për heqjen e gjendjes së jashtëzakonshme duhet të ratifikohet nga parlamenti të Mërkurën.

“Kushtet janë përmbushur,” tha Vuçiç, duke shtuar se orari i shtetit duhet të hiqet deri të enjten.

Serbia shpalli një gjendje të jashtëzakonshme të mbaruar më 15 mars dhe vendosi një shtetrrethimi të natës, si dhe duke ndaluar njerëzit mbi 65 vjeç të dalin nga shtëpitë e tyre.

Shkollat, kolegjet, sallat e sporteve dhe palestrat janë mbyllur, dhe vendi gjithashtu ka mbyllur kufijtë e tij për të huajt.

Epidemiologu Predrag Kon tha se heqja e gjendjes së jashtëzakonshme nuk nënkupton përfundimin e vendosjes së masave urgjente për të mbrojtur njerëzit kundër virusit.

Serbia ka raportuar 9,362 raste, 189 vdekje dhe 1,426 shërime nga virusi, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins me qendër në SHBA.

Ndërkohë, Vuçiç tha se Serbia do të jetë në gjendje të zhvillojë zgjedhje të përgjithshme në qershor.

“Dy data janë të mundshme – 14 ose 21 qershor,” tha ai.

Ai tha se do të diskutojë këtë me përfaqësuesit e opozitës të hënën.

“Kjo varet nga ata. Unë jam gati të shkoj në 14 qershor,” shtoi ai.

Vendi kishte planifikuar më herët të zhvillonte zgjedhje në fund të prillit, por ato u detyruan të rindërtoheshin për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme.//KosovoInsights